Menü Kapat

Şeref Üyelikleri

Türk Bilim Tarihi Kurumu, bilim tarihinin geliştirilmesine gerek bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla gerek verdikleri destek ve teşviklerle çeşitli katkılarda bulunan değerli yerli ve yabancı bilim adamlarına, TBTK’nun şeref üyeliği beratını vermiştir.

Prof. Dr. Erdal İnönü’ye Şeref Üyeliği (25 Nisan 1992)

İlk şeref üyeliği, Türkiye’de bilimin gelişmesi ve genç nesillere sevdirilmesi için bilim adamı ve yönetici olarak yaptığı değerli katkılar; Türk bilim tarihi araştırmaları sahasında gerçekleştirdiği öncü çalışmalarına istinaden 25 Nisan 1992 tarihinde Erdal İnönü’ye takdim edilmiştir.

 

Prof. Dr. Kazım Çeçen’e Şeref Üyeliği (16 Mayıs 1994)

Kurumun ikinci şeref üyeliği ise, Türk bilim ve teknoloji tarihine uzun yıllar yaptığı büyük hizmet ve yayınladığı abidevî eserlerden dolayı Kazım Çeçen’e verilmiştir (16 Mayıs 1994).

Prof. Dr. Edward S. Kennedy’e Şeref Üyeliği (5 Haziran 1994)

TBTK’nun üçüncü şeref üyeliği ilk defa yabancı bir bilim adamına, İslam bilim ve özellikle de astronomi tarihine katkılarından dolayı, Princeton Üniversitesi öğretim üyesi Edward S. Kennedy’ye takdim edilmiştir (5 Haziran 1994).

Prof. Dr. Yamada Keiji’ye Şeref Üyeliği (8 Ekim 1996)

Dördüncü şeref üyeliği ise IRCJS bilim tarihi profesörlerinden Yamada Keiji’ye, Çin ve Japon bilimi, teknoloji ve tıp tarihi ile ilgili çalışmaları ve Japon ve Türk bilim tarihçileri arasındaki işbirliğini teşvik etme ve geliştirme hususundaki gayretlerinden dolayı 8 Ekim 1996 tarihinde sunulmuştur.

Prof. Dr. Aziz Sancar’a Şeref Üyeliği (21 Mayıs 2016)

Beşinci Şeref Üyeliği 21 Mayıs 2016 tarihinde Dedeman Otel’de tertip edilen buluşmada, derneğimiz, 2015 yılında Kimya dalında Nobel Ödülü kazanan Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar’a “Şeref Üyeliği” beratı ve özel yapım altın kaplamalı bir usturlap hediye etti.

Dernek Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Kaçar’ın açılış konuşmalarının ardından, Prof. Sancar, bilimin, bilim tarihinin ve idealistçe çalışmanın önemine dair bir konuşma yaptılar ve TBTK’na teşekkürlerini ve takdirlerini sundular.

TBTK Derneğinin kurucusu ve Şeref Başkanı Prof. Dr. E. İhsanoğlu yaptıkları konuşmada dünyada daha önce Nobel Ödülü alan insanlar ve mensup oldukları ülkelerle Türkiye’deki durumu mukayese ederek bu ödülün ülkemiz açısından büyük bir mazhariyet olduğunu belirttiler. Konuşmalarının ardından Prof. İhsanoğlu, Prof. Sancar’a “Şeref Üyleiği” beratını takdim etti ve dernek başkanımız Prof. Dr. Mustafa Kaçar da Prof. Sancar’a özel yapım altın kaplamalı bir usturlap hediye ettiler.