Menü Kapat

Prof. Dr. Berrin Tansel’e Ödül

Prof. Dr. Berrin Tansel Amerikan Çevre Mühendisliği Ve Bilim İnsanları Akademisi (American Academy Of Environmental Engineers & Scientists – Aaees) Bilim Ödülü’nü Kazandı.

Halen Florida International University-Civil and Environmental Engineering Bölümünde çalışan Prof. Dr. Berrin Tansel 1978’de Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden İnşaat ve Çevre Mühendisliği alanında yüksek lisans  (1985), Kimya Mühendisliği alanında doktora programlarını tamamladı.

Prof. Dr. Tansel, Massachusetts Water Resources Authority ve Tufts Üniversitesi Center for Environmental Management’da çalıştı ve özel sektörün farklı birimlerinde ve projelerde mühendis ve danışman olarak görev aldı. Boston Limanı’nın temizlenmesi bu işler içinde dikkati çeken bir konu. Florida Uluslararası Üniversitesi’ne İçme Suyu Araştırma Merkezi yönetiminde yer alan Prof. Berrin Tansel aldığı burs ile NASA’da çalışmalar sürdürmeye başladı.

Dr. Tansel, Su Çevre Federasyonu, Amerikan İnşaat Mühendisleri Derneği ve başka bilimsel kuruluşlarda görev aldı. NASA Kennedy Uzay Merkezi’nden araştırma bursu ile onurlandırıldı. Kennedy Uzay Merkezi’ndeki çalışmasının ağırlık merkezi uzay araçlarında önemli bir yer tutan su depolarının hacmini azaltmak amacıyla atıkların arındırılması oldu.

Prof. Dr. Berrin Tansel, 1990 yılından bu yana Florida Üniversitesi Çevre Mühendisliği Profesörü ve İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü Lisans Programı Direktörüdür.

Su arıtma; tehlikeli ve endüstriyel atık:  çamur arıtımı ve geri kazanımı,  katı atık yönetimi alanındaki çalışmalarıyla bilim dünyasına katkı verdi.  Temiz su ile insan arasına girecek kirlenmeyi tanımak ve onu ortadan kaldırmak için çalıştı.

NASA ile sürdürdüğü çalışmalardaki atık sulardan amonyağı ayırma çabası ve diğer emekleri Prof. Dr. Berrin Tansel’in Amerikan Çevre Mühendisliği ve Bilim İnsanları Akademisi (American Academy of Environmental Engineers & Scientists – AAEES) Bilim Ödülü’nü kazanmasına vesile oldu.  

Türk Bilim Tarihi Kurumu olarak Prof. Berrin TANSEL’i çalışmaları ve ödülü nedeniyle kutluyoruz.