Menü Kapat

Prof. Dr. Aziz Sancar’a TBTK Şeref Üyeliği Beratı Takdim Edildi

Türk Bilim Tarihi Kurumu (TBTK), Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar‘a “Şeref Üyeliği” beratı verdi. 

Törende konuşan Sancar, Türkiye’ye ilk geldiğinde üzerinde Osmanlı tuğrası olan bir kravat taktığını anımsatarak, gazetecilerin dikkatini çeken bu konuda açıklama yaptığını söyledi.

Sancar, buraya bu coğrafyaya zembille inmediğini belirterek, “Selçuklu ve Osmanlı tarihimiz var. Türkiye onların devamıdır. Onlar bizim atalarımızdır. Ben bilim tarihçisi değilim ama bilim yapıyorum. Bilim yaparken aklımda milletimizin perspektifi vardır ve milletim hep aklımdadır. En güzel makaleme ‘Yunus Emre Destanı’ derim.” diye konuştu.

Kendisini Piri Reis’in torununun torunu olarak gördüğünü anlatan Sancar, haritayı sürekli cebinde taşıdığını dile getirdi.

AzizSancar, Nobel’in Türkiye için dönüm noktası olarak görülmesinin mutluluğunu yaşadığını belirterek, Türkiye’de bilimin gelişmesi için elinden geleni yapacağını kaydetti.

Türkiye’de bilimin gelişmesinde Alman hocaların önemli katkıları olduğunu aktaran Sancar, şöyle devam etti:

“Nobel almış Müslüman 3. bilim adamıyım. Bunu Amerika’da medya mensupları sormadan söyledim. Biz bilim yapmadık uzun zaman. Kurumlarımız inşallah bunu araştırır. Türkiye bilim alanında Amerika’yla yarışır duruma gelmelidir. Bu atalarımıza namus ve vicdan borcumuzdur.”

 “Sancar’ın Nobel alması son derece mutlu etti”

TBTK’nın Kurucusu ve Şeref Başkanı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ise Sancar’ın Türkiye’nin sıkıntılı bir döneminde Nobel almasının kendilerini son derece mutlu ettiğini söyledi.

İhsanoğlu, toplumca sevinmeyi unuttuklarını anlatarak, “Milli başarılardan bahsedemez haldeyken, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın 2015 yılı Kimya Nobel ödülünü kazandığı haberi büyük bir mazhariyettir. Ben konuşmamda Aziz Bey’in bu ödülü kazanmasının ne manaya geldiğini farklı bir bakış açısından değerlendirmeye çalışacağım.” ifadelerini kullandı.

Ekmeleddin İhsanoğlu, bilim konusunda Nobel ödülünü kazanan dünya bilim insanlarının ülke profillerine bakıldığında ve kimlikleri incelendiğinde dikkate değer neticelere ulaşıldığını kaydetti.

Törende daha sonra Ekmeleddin İhsanoğlu, Prof. Dr. Aziz Sancar’a “Şeref Üyeliği” beratını sundu.

Törene, Aziz Sancar’ın eşi Gwen Sancar da katıldı.